Manchester County
Bridge Association
Home League Goldstone Calendar Minutes County Honours
International Honours
Books System
Links Cup PotY Clubs Officers National Honours
History Problems Teaching
Archive
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

              
             TEAM NAMES: Division 1   2   3    5   6                                                                                      LEAGUE HANDBOOK

             RESULTS    1   2    3   4   5    
                                     
CUP  LATEST
Adam Wiseberg has taken over the running of the Cup and Plate
Please direct any queries to him at  cup@manchesterbridge.org.uk
Please see the cup page for more information

The League matches are well under way
  Manchester A (3) has had 2 good wins as have Proteus (2) and Astrazeneca Stars (4)
Other teams topping their division have only played one match so far


Thanks to Espen for another interesting slam hand from his League match  here


 Good to see that some teams are off to an early start
First victory of the season to Manchester A  with a 23-7 win
Other early wins:
The Enigmas (5) 23-7
 Chorlton Challengers (4) 22-7
City Aces (3) more close 16-14
Proteus (2) 21-9
Inverted Minors (1) a close win 16-14 over Mutton Madras

Thanks to Espen Gisvold of The Terrific Twos for the following hand from a recent Cup match

"A Brilliant Switch"


                                                                                        
                                                          


2018  WINNERS/ PROMOTIONS

1
 MOULDY MUTTON
AM
2
CHESHIRE CHEESES / TEMPO/ REJUVENATED
PR 
3
NEW CONNECTIONS/ TAKE THE MONEY & RUN
RH
4
ALTRINCHAM Z / CITY ACES
RH
5
TRAFFORD TIGERS / DOUBLE DIAMONDS
JS
6
JEMS  / THE BIDDABLES
PE
7
4 BRIDGEMATES / BRIDGE UNDER TROUBLED WATERS
 MH


Congratulations to Adrian Kenworthy, Jason Hackett, Alan Mould, Ollie Burgess on winning the League for the 2nd year on the run
Congratulations also to Cup winners ( for the 2nd year on the run) Joy Blakey's Inverted Minors
Plate winners: The Four Dummies (Div 4), captain Karen Jones
Salver winners: The Biddables (Div 6), captain Maggie McPhillips


WINNERS 2016 -17
DIVISION 1
MOULDY MUTTON TOURS
ADRIAN KENWORTHY
AM
DIVISION 2
THE NORTH STAR
MIKE HART
MH
DIVISION 3
SMASH THE SYSTEM
IRENE DAVIES
ID
DIVISION 4
HYDRANGEAS
PHILLIP TAYLOR
PT
DIVISION 5
THE FOUR DUMMIES
KAREN JONES
KJ
DIVISION 6
OVERTRICK LUNATICS
FAYE GEORGIOU FG
DIVISION 7
SCHOOL OF SLAMWICH
HENRY BISSELL
HB




Kath Nelson, League Secretary kvn   email me